AKLI KİRAYA VERMEK

AKLI KİRAYA VERMEK

Çağın   en büyük problemlerinden biri aklı kiraya vermek. Felsefe kavramlarından biri olan, Modern toplumun  insanı ittiği hızlı yaşamanın bir ürünü. İnsanlara düşünecek zaman kalmayan bir çok noktada  hazır bulmuşluğa itiliyor.  Kimse bilgiyi sorgulamıyor herkes  hazır bulduğu bilgiyi kullanıyor. Mesela  din, siyaset gibi kafa yorulması gereken, toplumun mihenk taşı olan konularda insanlar artık düşünmüyorlar.  Konu hakkında düşünen bir insanı  vekil ediyorlar.   Başkasının fikirleri ile yaşıyor insanlar. Bu ise bir çok tehlikeyi yanında getiriyor. En büyüğü ise manipüle edilmek.

Manipüle olan insan, kendi hayatını , düşüncelerini,  hareketlerini başka birinin kontrol etmesi için  ona devretmiş oluyor.  Tek tip  kontrol etmesi kontrol insan tiplemeleri  çıkıyor böylelikle ortaya.  Siyasetçilerin en çok sevdiği insan tiplemesi. Bu yüzdendir ki  iktidar olmanın yolu genellikle basından geçer. Aklını kiraya vermeye hazır insanlara  düşünmedikleri konular hakkında, bilmedikleri şeyler hakkında bilgiyi en kolay empoze edebilecekleri alan  basındır.

Basın yoluyla   geniş kitlelere ulaşmış olan, kiraya verilen beyinlere kiracı olan   insanların  uğrak mekanıdır basın. Tarikat liderleri, siyasetçiler, hatta aydın görünümlü satılık kalemler.  Hepsi basını kullanır. Bunun farkında olmak  ve  kendine ait olmayan düşüncelerden kaçınması gerek insanın. Tembelliği bırakması gerek.  Düşünmesi, bol bol düşünmesi gerek.  Aklında  kendine ait olmayan  ne kadar bilgi, düşünce, kuruntu varsa bir tarafa atabilmeli insan. Düşünmeli, bol bol düşünmeli. Ne kadar kendine  ait olmayan  basma kalıp bilgi tutarsa inan bünyesinde, o kadar kendi olmaktan uzaklaşmış demektir. Kendi olamayan bir insan ise tam olarak  yaşamış sayılmaz. Varlık alanına  başkalarını sokmuş insan, kendi varlığını ifade edemeyen insandır.  Var olmak, kendi olmak için insan aklını etkin bir biçimde kullanmak ve kendi düşüncelerine sahip olmak zorundadır.  Bu yüzden düşünün, sorgulayın ve araştırmadan kimsenin söylediğine inanmayın. edindiğiniz bilgileri hazır kabul etmeyin. Tahlilini yapın öyle kabul edin.

Beğen  9
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)