Atatürk’ün Yakasından Dönen Türk Siyaseti

Atatürk’ün Yakasından Dönen Türk Siyaseti

Atatürk, Türkiye tarihini şekillendiren bir lider, devrimci ve  simge. Atatürk’ün şuan ki işlevi daha çok simge olması durumudur. Türkiye siyasetinde Atatürk’ten sonra  durum şu şekilde özetlenebilir.

  • Atatürk’ü öven liderler, siyasi oluşumlar
  • Atatürk’ü yeren liderler, siyasi oluşumlar

Artık o komutan, devrimci, siyasi liderken aynı zamanda ülke siyasetinin mihenk taşı da olmuştu ölümünden sonra. Menderes döneminden beri çizilmiş bir çizgidir bu. Taraf ve bertaraf durumu Atatürk’ü sevenler, sevmeyenler. Kim nasıl ve ne şekilde düşünürse düşünsün değişmeyen şey  insanların siyasette yönünü belirlerken  ana etkenin Atatürk olması, Ona göre şekil alması.

Yeri geldi provokasyon için kullanıldı Atatürk, yeri geldi  demagoji ile prim yapmak için. Siyasetçiler gitti, siyasi terimler değişti, tarih değişti. Değişmeyen şey olarak Atatürk kaldı.  Çünkü Atatürk o kadar büyük bir liderdi ki, herkes ona göre şekil aldı. Bunun belli  bedelleri de oldu. Atatürk’ü paylaşamadılar; severken de, nefret ederken de. Suçlamalar da yanına çekmeler de zarar verdi simgemize, Mihenk taşımıza.

Atatürk’ü dindar, ateist, ülkücü, ırkçı, islam düşmanı, islam dostu, demokrat, siyonist, ajan, mason olduğuna dair türlü türlü iddialar, türlü zamanlarda çıktı ortaya. Kimi Atatürk’ün üzerinden kendi düşüncesini meşrulaştırdı, kimi ise Atatürk üzerinden nefretini pekiştirdi.  Severken, nefret ederken ki kadar zarar verdik.Anlatmak istediği mesajları bilinçli, bilinçsiz manipüle ettik. Atatürk’ün kendi düşüncesiymiş gibi o kadar çok şey  ekledik ki fikirlerine, şimdi asıl Atatürk’ü anlamak ve idrak etmek  ciddi manada zorlaştı.

Hele ki bizim gibi her duyduğuna inanan, okumayı sevmeyen, araştırmakla uğraşmayan bir toplumda. Atatürk’ün kim olduğunu, nasıl düşündüğünü size anlatacak kişi ben değilim. Hatta kimse de değil. Anlatmak istediğimde tam olarak bu aslında Atatürk’ü ben de dahil kimseden dinlemeyin. Kitaplar, olaylar silsilesinden yola çıkın. Onun kurduğu sözleri siz tahlil edin. Araştırın bir konu hakkında konuşmadan önce.

Seksen yıl geçti Atatürk öldükten sonra tam olarak. Artık bu simgeye hak edilen değerin verilmesi gerekiyor. Siyasetçilerin Atatürk’ün yakasını bırakması gerekiyor. İnsanları kendi başlarına bırakmaları gerekiyor artık. Atatürk’ün ne olduğunu söyleyemem fakat ne olmadığını söyleyebilirim. Atatürk siyasetçilerin ağzınızdan duyduğunuz kişi değil. Atatürk üzerinden çıkar elde etmeye çalışan kimsenin dediği gibi biri değil Atatürk. Atatürk tarihte, olaylarda, yaşamda. Onu bulup çıkarmak bize düşüyor. Onu sürekli kullanan dalkavuk, demagog ve pragmatist siyasetçilere değil !

Beğen  5
Önceki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir