Avcılık Tanrıçası Artemis

Avcılık Tanrıçası Artemis

Gerek yunan gerek anadolu için çok önemli bir tanrıça olan Artemis Zeus ile Leto’nun kızı, Apollon’un ise ikiz kardeşidir. Adının kökeni yunanca değildir tıpkı Apollon gibi. Bu da onu yunan mitolojisinde olsa dahi kaynağının aslında anadolu olduğunu gösterir. En önemli özellikleri bakire olması ve avcı olmasıdır. Adının kökü dokunulmamış, bozulmamış, kirletilmemiş gibi anlamlara gelen ”artemes” den türemiştir. Bu bağlamda çocukları yoktur, bir aşk hikayesi de yoktur. Doğaya hakim ve avcılıkla ünlü bir tanrıçadır Artemis. Avcılık konusunda, ondan daha iyisi yoktur. Adının geçtiği mitlerde acımasız bir avcı ve bakireliğine vurgular sık sık yapılmaktadır.

Tabi okunu sadece avlanmak için kullandığı da söylenemez. Örnek vermek gerekirse 14 çocuğu oldu diye kendisine nispet yapan manisa’lı Niobe’nin bu tavrına çok kızan Artemis, Niobe’nin 14 çocuğunu da tek tek avlamıştır. Gene Kherion’un yetiştirdiği gençlerden biri Aktarion avcılıkta o kadar ünlenmiş ve öylesine başarılar elde etmiştir ki, kendini Artemis’le kıyaslayacak kadar ileriye gitmiştir. Bu tutumuna sinirlenen Artemis başta bir şey yapmamıştır fakat Aktarion onu göletteyken çıplak gözetleyince daha da sinirlenir ve onu önce bir geyiğe çevirir sonra ise köpeklerine Aktarion’u parçalatır.

Roma’daki anılacak adıyla (Diana) olduğu gibi Artemis’ ayla kardeşi ise güneşle anılır. Efes’le bağlaşlışır Artemis. Efes’in en önemli tanrıçasıdır. Adına milattan önce 5. yüzyılda dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı yapılmıştır. Şehir’in haklı Artemis’i o kadar sever ki Hristiyanlığın karşısında net bir şekilde direnirler fakat bir süre sonra bu direnç ”Meryem” ile kırılmıştır. Artemis gibi bakire olan Meryem sayesinde şehir eski inançları bırakıp Artemis’teki bir çok özelliği Meryem’e aktararak hristiyanlığa geçmiştir. Bu bağlamda Artemis Devamı olan olarak Romalılarda Diana olarak görülür. Hristiyanlıkta ise Hz.Meryem’in tasvirini etkilemiştir.

Beğen  12
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir