Evrendeki En Güzel Tanrıça Aphrodite

Evrendeki En Güzel Tanrıça Aphrodite

Aşkın ve güzelliğin tanrıçası olan Aphrodite için  iki farklı doğum senaryosu vardır ve ikisi de eşit güçtedir.  Hesiodos’a göre Aphrodite Zeus ve Dione’nin kızıyken, diğer mitte ise Aphrodite Uranos’un cinsel organını kesip denize atan Kronos’un bu organı denize attıktan sonra beyaz köpükler içerisinden çıkmış olduğudur. İlk olarak Kıbrıs’a ayak bastığı beyan edilir aynı mitlerde. Genelde  daha ilgi çekici olan ikinci mit tercih edilir alıntılarda ve sanatsal performanslarda. Aşkı ve Bereketi simgeler tanrıça Aphrodite, Yunan mitolojindeki en güzel kadındır aynı zamanda. Doğrudan kendisini nitelendiren bir mit bulmak zor olsa dahi hemen hemen her mitte kendisine yer bulmuştur.

Bir yandan kendisine ”Dişi Zeus” desekte siz okurları yanıltmış olmayız. Aphrodite Hera gibi sadık bir eş olmaktan çok uzaktır.  Sürekli eşleri ve sevgililerine  ihanet etmiş, aldatmıştır ilk efsanesinde geçtiği gibi belki de bu konuda babasına çekmiş olabilir.Bu ilişkilerden en ilginci ise Zeus’un çirkinliği ile ünlü olan oğlu Hephaistos’la olanıdır. Tabi ona da sadık kalmamış, onu hades ile aldatmasından sonra Ares’ten olma 3 çocuk dünyaya getirmiştir.  Harmonia (uyum), Demikos (korku), Phobos (bozgun) doğmuştur bu ilişkiden.  Güzelliğin ve cinselliğin baştan çıkarıcılığın iyi ve kötü yönlerini simgeler bu çocuklar. Aphrodite güzellik ile baştan çıkaran, uğruna ölecek tanrı ve insanlar olan  evrenin en güzel kadını, tanrıçasıydı. Aphrodite’nin bir diğer önemli ilişkisi ile Zeus’un diğer oğlu olan Hermes’ledir. Hermes’le sevişmelerinden çok değişik bir çocuk dünya’ya getirmişlerdir. Hem erkek hem de kadın cinsel organına sahip olan Hermaphrodit bu ilişkinin ürünüdür. Bazı efsanelerde ise Eros’ta Aphrodite’nin çocuğu olarak gösterilmiştir.

Sevgi ve aşk kadar nefreti de güçlü bir tanrıçadır Aphrodite. Şafak tanrıçası Eos’un Ares’le birlikte olduğunu duyan Aphrodite ona sonsuza kadar aşık olup kavuşamamakla cezalandırmıştır. Yine kendisine tapınmayı reddeden Lemnos’lu kadınlara öylesine kötü bir koku vermiştir ki eşleri bir daha kadınlara yanaşamamıştır. Aşk,sevgi, estetik, ihtiras yer yer öfke  içeren  bu tanrıça yıllarca sanatçılara ilham kaynağı oldu ve adına bir sürü heykel ve tablo yapıldı.

 

Beğen  12
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir