Ölüler Diyarının Efendisi Hades

Ölüler Diyarının Efendisi Hades

Gaia ve Kronos’un en büyük oğlu olan Hades Babasındaki tutsaklığı sona erdikten sonra  titanlar savaşına kadar  iyi bir şekilde  kardeşleriyle geçindi. En büyük kardeş olan Hades  Olympos’un tahtını kendine istiyordu.  Burada Zeus tarafından kandırıldı ve hileli bir kura ile Zeus’a Olympos, Poseidon’a denizler, Hades’e ise yeraltı kaldı. Bu Hades’i mutsuz bir tanrı yaptı. Bu mutsuzluğunu da yer yer Olympos’a cephe alarak göstermiştir.  Çünkü Hades’de diğer tanrılar gibi sevilmek istiyordu fakat konu ölüler diyarının efendisi Hades’e gelince hissedilen tek duygu korkudan ibaretti.

Ölüler Diyarı (Hades)

Ölüler diyarının adı da tanrı ile birdir, Hades olarak geçer. Hades’te  tanrılara karşı gelenlerin ve günahların alevlerden nehirlere atıldığı ve cezalandırıldığı Tartaros. Sıradan halkın bulunduğu araf olarak nitelendirebileceğimiz Asphodel ve kahramanlar ve şanslı iyi ruhların  girebildiği  ödül niteliğinde sonsuz bir  yaşamın sürdürüldüğü Elysion vardır. Kapısında üç başlı köpek olan Cerberus nöbet tutar ve canlıların içeriyle ölmeden giremeyeceğine emin olur, ölülerinde dışarıya çıkmasına izin vermezdi. Ayrıca ölüler alemindeki düzeni sağlamak adına Hades’e yardımcı olan Charon(Azrail) vardı.

Ölüler alemine Stryx nehrindeki kayıkçılar aracılığıyla ulaşılırdı.  Bunun için  ölülerin mezarlarına gümüş sikkeler bırakılırdı. Buna ”kayıkçının rüşveti” denir. Kayıkçı  eğer  gümüş sikkeyi almazsa ruh Hades’e gidemez ve bu dünyada  kalarak huzursuzluk verirdi.

Persephone ve Hades

Hades Demeter’in kızı Kore(hades ona Persephone diyecektir sadece)  aşık olur.  Bu aşk zamanla büyür ve  Persephone’yi yer altına kaçırmaya karar verir. Kaçırarak  yeraltına getirdiği Persephone’yi  kandırarak bir adet nar tanesi yediren Hades böylelikle Persephone’nin yeryüzüne geri dönmesini engellemiş olur. Çünkü Hades’te bir şey yiyen  biri bir daha yeryüzüne geri dönemezdi. Bu durumdan şikayetçi olan Demeter Zeus’a yalvarır, çok sevdiği ve annesiyle aynı  görevleri icra eden Persephone’yi bir daha  görmek için. Bu kaçırmada payı olan  Zeus yakarışlarını geri çevirmez ve Persephone  yılın yarısını yer altında, kalan yarısını ise yer yüzünde geçirir. Böylelikle Demeter kızının dönüşünü toprağı bereketlendirerek, sevinçle (ilkbahar, yaz) karşılarken, kızı geri döndüğünde ise hüzünle kızının dönüşünü beklermiş. (sonbahar, kış)

 

Beğen  7
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir