Olympos Tanrıları : Hera

Olympos Tanrıları : Hera

Olympos Tanrıları serimizde Hera’yı işleyeceğiz. Kronos ve Gaea’nın kızı Hades, Zeus, Demeter ve Hestia kardeşleridir. ;Aynı zamanda Zeus’un eşidir de. Kıskanç ve iffetli bir tanrıdır. Zeus’un türlü çarpınlıklarına göğüs germiş ve Zeus ve aşk yaşadığı diğer kadınları Tanrı, insan gözetmeksizin cezalandırmıştır. Evlilik ve doğumların koruyucusu tanrı olarak bilinir. Evlilik ve doğumlar onun koruması  altındadır. Homeros destanında kendisinden ”İnek Gözlü” ”Ak kollu” olarak bahsedilmektedir. Tanrılar içerisinde en insani özellikler düşününce Hera’da mevcuttur. Kıskanç, aşık  bağlı bir kadındır Hera.  Mitlere göre Zeus kendisini guguk kuşu kılığına girerek evliliğe ikna eder. Evlilikleri  Hieros Gamos (kutsal evlilik) olarak anılır. Bu evlilikle birlikte Zeus Baştanrıyken, Hera ise Baştanrıça olmuştur.

Hera değim yerindeyse Zeus’un elinden çok çekmiştir. Zeus  tanrıça insan dinlemeden evliliklerinde kendisini defalarca aldatmıştır. Hera ise kıskançlık ile türlü türlü cevaplar vermiştir bu yapılanlara. Bunlardan en bilineni Hercules’in beşiğine gönderdiği yılandır. Efsanelerden  duyduklarımızla değerlendirmeden  genel olarak bakarsak, Hera güçlü ve aşkına bağlı bir kadındır.  Aphrodite’ten sonraki en güzel kadın olarak anılmasına rağmen Zeus’a sonuna kadar bağlı kalmış ve aldatılmaktan da kurtulamamıştır. En bilinen sembolü tavus kuşudur. Ana tapınağı ise Argos kentindedir.

Hera’nın Kıskançlıkları

Hera çok kıskanç bir tanrıdır. Zeus’un aşkları ve ondan olmayan çocukları bi gazabı  çoğu zaman  acı bir şekilde tatmıştır. Bunlardan en ünlüsü Herakles’tir. Miken kralının kızı  Alkmene ve Zeus’un oğlu olan Herakles henüz  bir kaç günlükken Hera tarafından besiğine bir yılan gönderilir fakat Herakles bu yılı  ufak bir bebekken alt eder. Bu Herakles’in  kahramanlık öyküsünün ilk başarısı olarak geçer. Bununla durmayan Hera Herakles’in kendi çocukları ve karısını öldürmesine neden de olmuştur.

Diğer bir ünlü kıskançlık hikayesi ise istanbul boğazının ”Bosporus” olarak anılmasına sebebiyet vermiştir. Zeus’un aşık olduğu İo argos nerhinin ırmaklar tanrısı İnakhos’un kızıdır. Hera’ya bağlı olan ve rahibeliğini yapan İo’ya Zeus aşık olur. Güzel kadın Hera’ya bağlı olduğu için bu teklifi reddeder fakat Zeus’un türlü uğraşmalarına maruz kalır. Hera bu ilginin farkına varınca Zeus İo’yu bir ineğe çevirir ve hera’ya hayvanlarla hiç bir münasebete girmeyeceğine dair yemin ettirtir. Gene de bu sözle rahatlamayan Hera yüz gözlü bir yaratık olan Argos’u gözcü olarak İo’ya musallat eder. İo’nun durumuna  üzülen ve İo’yu kendisine isteyen Zeus oğlu Hermes’i Argos’u öldürtmek için gönderir. İo Argos’tan kurtulur fakat bu sefer Hera olaylara sinirlenerek kendisine bir at sineği musallat eder. İo bu sineğin ısırmalarına dayanamayarak  durmadan kaçmaya başlar.  Kaçarken Bosporos yani inek geçidinden geçer, yani istanbul boğazından geçer ve mısıra kadar kaçar. Hera ile Zeus en son bir anlaşmaya varır ve Bu anlaşmaya göre Zeus ve İo hiç bir zaman bir araya gelmeyecektir fakat Zeus’un münasebetsiz bir şekilde İo’dan çocuğu olacaktır. Böylelikle Mısır’da insan hamile bir biçimde dönen İo’nun çilesi son bulur ve Zeus’tan olan çocuğu Epaphos’u dünyayya getirir.

Daha bir çok hikaye vardır fakat tek tek bunlardan bahsetmeye gerek yok. zira yazı uzadıkça  okuyucu sıkılmakta. En ünlülerinden bahsederek yazıyı sonlandırıyorum. İyi okumalar efendim.

Beğen  9
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir