Poseidon Denizlerin Efendisi

Poseidon Denizlerin Efendisi

Yunan  tanrısındaki önemli  figürlerden bir tanesi de Poseidondur. Poseidon  bildiğiniz  üzere  ege ile bağdaşlaşmış bir kültürün  yani yunan  kültürünün  Denizlere hakim  tanrısıdır.  Zeus’dan  sonra en güçlü tanrı olduğunu  söylersek  yanışmış sayılmayız. En bilindik sembulü  üç dişli yabadır.  Kronos ve Rhea’nın  çocuklarından olan  Poseidon   üç erkek kardeşten biridir.  Diğer erkek kardeşleri  Zeus ve Hades’tir. Aynı zamanda  üç üç dişli yabasıyla  deplemler yaratabilir.  Ayrıca yüzen  gemilerin  kaderi de Poseidon’un elindedir.  Bu yüzden Poseidon kızdırılmak istenmeyen ve adına  sürekli  adaklar adanırdı. Çapkınlık konusunda Zeus’tan  aşağı kalan bir yanı olmayan Poseidon’un eşi ise deniz perilerinden olan Amphitrite’dir.

Poseidon’u Okeanos ve pontos’la karıştırmamak gerekir.  Pontos denizlerin tanrısı değil  bi zati denizin kendisidir.  Gaia’nın toprak ana olması gibi tıpkı. Okeanos ise çok farkı bir  hikaye. Okeanos  tahmin edeceğiniz üzere  oknayus kelimesinin  atası  olsa dahi  Okeanos deniz değil bir nehirdir. Dünyanın etrafını sarar nehir olan Okeanos  tüm tatlı suların  ve yağmurun kaynağıdır.

Titanlar Savaşı ve Poseidon’un Denizlerin tanrısı Oluşu

Kronos’tan  kurtulduktan sonra   Zeus Titanları da serbest bırakmıştı. Fakat Titanlar rahat durmadı ve  Olympos’a saldırır. Bu savaşta üç kardeş yan yana savaştı. Zeus, Hades ve Poseidon. Bu savaş sonucunda  Olympos’takiler Titanların saldırısını savuşturur ve  onları yener.  Bu savaş sonucunda   Hades’e yer altı dünyası  verilir.  Poseidon ise denizlerin  Hakimi olur.

Poseidon’un denizin dibinde Eğriboz adası açıklarında  mercan ve değerli taşlardan yapılma bir  sarayı vardır. Bu saray’da eşi  Amphirite ile beraber yaşamışlardır.

Poseidon’un Çapkınlıkları

Poseidon’un  Amphirite’den  doğma üç çocuğu vardır. Triton, Benthesikyme ve Rhode’dir  bu evliliğin olan çocukları. Bunun haricinde çeşitli çapkınlıklarından at ve deniz canavarı olan çocukları da vardır.  Demeter ve Medusa olmak üzere bir çok  kişiden  çocuğu vardır.

Medusa

Medusa Atinadaki Athena tapınağında yaşayan üç kız kardeşten biridir.  Güzelliğiyle dillere destan  olan  Medusa  tapınakta yaşayan  ve kendini  tanrıçasına  adamış bir kadındır. Gel gelelim  günün birinde Poseidon  onu görür ve güzelliğine vurulur. Git gide içindeki ihtiras büyür ve en sonunda Medusa’ya tecavüz eder. Bu tecavüzden 2 çocuğu olur Poseidon’un. Bunlar mitolojik uçan at olan Pegasus ve korkutucu bir dev olan Khrysaor’dur. Athena tapınağında yaşanan bu rezaleti  duyar ve Medusa’yı cezalandırmaya karar verir. Onu bir daha Poseidon’un  dahi yanaşmaya cesaret edemeyeceği bir yaratığa çevirir. Saçları yılanlarla kaplı, gözleri baktığı herkesi taşa çeviren  bizimde  filmlerden ve dizilerden aşina olduğumuz Medusa’ya. Hazin bir öyküdür Medusa’nın öyküsü tanrıların  adanmış bir hayatın tanrılar tarafından cezalandırıldığı bir yaşam.

Demeter

Demeter güzelliğiyle ünlü bir tanrıçadır. Tıpkı Zeus’un da olduğu gibi  Poseidon’da Demeter’e aşık olur. Poseidon aşkında o kadar ısrarcı olmuştur ki, Demeter saklanmak için kendini bir kısrağa dönüştürerek dünyada saklanmakta bulur çareyi. Poseidon en sonunda bu durumun farkına varır ve kendini bi aygıra çevirerek Demeter’e sahip olur. Bu ilişkiden  insan gibi konuşabilen at olan Areion ve Despoina adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Beğen  9
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir