Savaş Tanrısı Ares

Savaş Tanrısı Ares

Zeus ve Hera’nın oğlu olan savaş tanrısı Ares kanlı ve gaddarca olan savaşların tanrısıdır. Korkulan ve sevilmeyen bir tanrı olan Ares mitlere göre kendi annesi ve babası tarafından bile dışlanan bir tanrıdır. Bir diğer adı ise Enyalios’tur. Yunanlar tarafından sevilmeyen ve korkulan bu tanrı hak ettiği saygısı roma döneminde Mars olarak anıldığı sırada almıştır.

İlyada destanında kaba kuvvetin ve vahşetin simgesidir. Vahşi, kana susamış, lanetli olarak anılır. Destanlarda genellikle insanların başına dert açan ve sevilmeyen bir tanrı olarak  nam salmıştır. Zeus ve Hera bir çok kez kendisini dışlamıştır.

Aynı zamanda kardeşinin elinden eşi Aphrodite’i çalan bir tanrıdır savaş tanrısı Ares. Kardeşi Hephaistos’tan eşini çalmış ve üç tane çocukları olmuştur bu yasak ilişkiden. Bu çocukların adı Phobos, Deimos ve Harmonia’dır.  Phobos ve Deimos sürekli olarak babalarına eşlik ederken, Harmonia ise annesine eşlik etmiştir.

Bir çok efsanede adı geçen Ares gene bu efsanelerden birinde Heppaistos  tarafından hazırlanan bir ağ ile  Aprodite ile birlikteyken basılır. Bu baskına karşı kardeşine hiç bir şiddet uygulamayan Ares memleketi olarak geçen Trakya’ya geri döner ve Olympos’u terk eder. Gene kızları olan amazonların da Trakya’dan yayıldığı rivayet edilir.

Atina’da adam öldürenler ve şiddet suçu işleyenler Aeropagos yani Ares tepesinde yargılanırdı. Bu tepeye Ares tepesi denilmesinin sebebi ise Ares uyan yada Ares’in kandırmasıyla bu suçların işlenildiğine inanmalarıydı yunan halkının. Savaş tanrısı Ares’in oyununa gelen insanlar suçları karşısında Ares tepesinde cezalandırılır ve genellikle idam edilirlerdi. Yunan mitolojisinde korkulan ve uyulmaması gereken bir tanrıdır ekseriyetle Ares.  En büyük çekişmesini kardeşi olan Athena’yladır. Zaten dikkatli incelerseniz Athena ile Ares’in birbirlerinin tamamen tersi oldukları hemen belli olur. Bu çekişmelerin sonunda galip gelen her zaman Athena’dır. Akıl vahşete her zaman üstün gelmiştir.

Ares’in ezeli düşmanı kardeşi Athena’nin konusu;

http://sepyadergi.com/zeka-ve-stratejinin-tanrisi-athena/

Beğen  10
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir