Savaşan Uygarlık : Viking Mitolojisi

Savaşan Uygarlık : Viking Mitolojisi

Viking Mitolojisi bir diğer bilinen adıyla İskandinav Mitolojisi, İskandinav’ların Hristiyanlık öncesine dayanan efsane ve inanç biçimlerinin bütünüdür. İnançta yer alan yaratılış efsanesine baktığımızda, aydınlık ve sıcak güney ile, karanlık ve soğuk kuzey ortasında, Ginnungagap yani uçurum bulunmaktadır.
Güneyde yer alan sıcak ve aydınlık kısım Muspell, kuzeyde bulunan karanlıok ve soğuk diyar ise Niflehein olarak adlandırılmaktadır.
Yaratılış efsanelerinden birine göre Muspell’da bulunan kıvılcımların Nifleheim’de ki soğuk ve karanlık buzları eritmesi sonucunda, eriyen damlaların Gingungagap’dan yani uçurumdan düşerek can bulduğundan bahsedilir. Gelişen bu olay sonrasında Nifleheim ve Muspell bir araya gelerek, Ymir adında dev şekillenmiştir. Ymir’in ter damlacıklarından ise diğer devlerin meydana geldiği de İskandinav mitolojisi efsaneleri arasında yer almaktadır.
Bu birleşme sonucunda Muspell eriyerek oluşan damlalarla, en ilkel inek olan Audhumla hayat buluyor. Audhumla’nın sütüyle dev Ymir iyice büyüyünceye kadar beslenmiştir. Audhumla ise inanışa göre bölgedeki tuz bloklarıyla beslenmiştir. Viking mitolojisindeki tüm tanrıların atası olan Buri, Audhumla’nın yalayarak şekil verdiği tuz bloklarından meydana gelmiştir. Buri’nin oğlu olan Borr, Ymir’in yarattığına inanılan devlerin kızı Besta ile evlenmektedir ve bu evlilikten Kutsal (Ve) Hiddet (Odin) ve İstek (Vili) adında çocuklar dünyaya gelmektedir.
Odin hiddeti temsil etmesiyle biliniyor olsa da, aynı zamanda aklı da temsil etmektedir. Başta Ymir olmak üzere, tüm devler oldukça büyümeye ve önemli yer kaplamaya başlamıştır. Diğer tanrılar Odin ile konuşarak, bu devlerin yok edilmesine karar verirler. Önce Ymir öldürülmüş ve onun kanlarından büyük dereler oluşmuştur. Bu kan derelerinde, diğer devlerde boğularak ölmüşlerdir. Ancak içlerindeki en zeki olan Bergelmir ailesi ile kaçarak hayatta kalmayı başarmıştır.
İskandinav Mitolojisi (Viking) Dünyalar
Tanrı Odin, kardeşleriyle beraber öldürdükleri dev Ymir’i parçalara ayırmışlar ve dünyayı kurmuşlardır. Sonrasında diğer Tanrılar Midgard adlı yeni bir diyar yaratırlar. Viking mitolojisi efsaneleri arasındaki yaygın inanışa göre, bu diyarda yaşayacak insanlar Dişbudak ve Karaağaç isimli ağaçlardan var edilmişlerdir. Bu inanışa göre Odin’in ağaçlara üfleyerek onlara hayat vermiştir. Vili ise, ağaçların duygu ve düşüncelere sahip olmasını sağlamış, ‘Ve’ ise duyma ve görme yetisi kazandırmıştır.
Dişbudak ağacından Askr adında ilk erkek, Karaağaç ağacından ise Embla adlı ilk kadın yaratılmıştır. Efsaneye göre Midgard’da yaşayacak insanlar, bu şekilde yaratılmışlardır. Tanrılar sonrasında, Utgard adlı başka bir dünya yaratırlar. Son derece çorak ve verimsiz bir yer olan Utgard, aynı zamanda buzlu dağları bulunan bir yerdir. Kazıklara benzer ağaçların meydana getirdiği geçilemez bir ormanı da bulunmaktadır.
Kaçarak öldürülmekten kurtulan devimiz Bergelmir ve ailesi, artık yakalanmıştır. Yakalandıktan sonra Utgard’a yani bataklık, buz dağları cinler ve canavarlarla dolu olan Utgard’da sürgün edilmiştir. Tanrılar kendilerine yaşamak için Asgard adında, Asgard dağı üzerinde yeni bir dünya kurarlar. Gökyüzünde olan Asgard’da bulunan kulesinden dünyayı izleyen Odin, aynı zamanda iki kargası olan Munin ve Huginn’i dünyaya göndermekte ve orada olup bitenleri öğrenmektedir.
Viking Mitolojisi ve Valhalla
Tanrıların yaşadıkları yer olan Asgard’da, Tanrıların Tanrısı olarak kabul edilen Odin’in yönettiği bir saray bulunmaktadır. Bu sarayın adı Valhalla’dır. Bu sarayın en büyük özelliğiyse, savaşarak ölenler dışında kimsenin girememesidir. Hayatları boyunca kahramanlık yapan tüm savaşçılar, Valkyrylerin aldıkları karar sonrasında, bu saraya getirilmektedirler.
Valkyryler’den bahsetmişken, onlar İskandinav mitolojisi Tanrısı olan Odin’in savaşçı ve cesur bakireleri olarak bilinirler. Mitolojide at üzerinde, kafalarında miğfer bulunan kadınlar olarak tasvir edilmektedirler. Onlar bu sarayda mutluluk içinde yaşarken, aynı zamanda Tanrıları Odin’in yanında savaşmayı beklemektedirler.
Ragnarok
Viking mitolojisi kıyametidir. Gün gelecek ve her yerde büyük savaşlar yaşanarak ölümler olacaktır. Thor ve Jormungand savaşacak, Thor bu savaştan galip çıksa da Jormungand onu zehirleyecek ve Thor ölecektir.
Zincirlerini kırarak serbest kalan Fenrir ise, Tanrı Odin’i yiyerek öldürecek. Sonrasında Vidar adlı Odin’in oğlu, Fenrir’i öldürmektedir. Loki ile Heimdall ise büyük bir kavgayla karşı karşıya gererek, birbirlerini öldürmektedir. Büyük bir kaosun yaşandığı dünya, alevler içinde kalmanın yanı sıra, kainat sular altında gömülüp gitmektedir. Sonrasında ise evren bu sudan yeniden hayat bulmakta ve bitkiler ortaya çıkmaktadır.
Viking Mitolojisi ve Yggdrasil
Nors mitolojisinde kader ağacı olarak bilinen Yggdrasil, Viking mitolojisi içerisinde hayat ağacı olarak bilinmektedir. Ağacın en önemli özelliği, Odin ve kardeşleri tarafından Ymir’in vücudu parçalanarak kurdukları dünyayı, kökleri ile ayakta tutmaktadır. Bu ağacın dalları ise, Ymir’in parçalarından oluşturulan dokuz diyarın göklerine kadar uzanmaktadır. Üç kökü olan ağacın köklerinden birisi insanların dünyasına, diğeri devler ülkesine ve bir diğeri ise cehenneme kadar uzanmaktadır. Ağacın en önemli başka özelliğiyse, dünyanın mutluluğunun ona bağlı olmasıdır.

Beğen  22
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir