Zeka ve Stratejinin Tanrıçası : Athena

Zeka ve Stratejinin Tanrıçası : Athena

Athena, Yunan mitolojisindeki akıl, strajesi savaş ve barış tanrıçasıdır. Babası Zeus annesi ise en eski titanlardan biri olan Metis’tir. En önemli simgeleri kalkan mızrak, baykuş ve zeytin dalıdır. Aegis adlı kalkanı vardır. Bu kalkanın üzerinde Medusa’nın başının resmi bulunur. Bu kalkan karşısında en güçlü ordular dahi çaresiz kalır. Truva savaşında Akhaların yanında yer almış ve truva atının yapımında onlara yardım etmiştir. Athena savaşın ve barışın kaderini belirleyen tanrı olarak ön plandadır.

Athena’nın Doğumu

Athena yunan mitolojisindeki en garip doğumlardan birine sahip bir tanrıça. Zaten  seriden de bildiğiniz üzere normal doğamıyorlar. ya babaları doğuruyor, ya anneleri ölüyor. Athena’da bu  kervana katılan  türevlerine göre çok daha değişik bir doğuma sahip bir tanrıçadır.  Annesi Metis  ilk nesil titanlardan biriydi. Zeus Metis ile bir birliktelik yaşadı fakat babasına hazırladığı son kendi başına da gelecek diye korktuğundan Annesi Metis’i  Athena’ya hamileyken  yuttu tıpkı babası Uranos’un  kardeşlerini yutması gibi.  Fakat bu sırada Metis  Athena’ya hamileydi. Athena’yı  Zeus’un içindeyken dünyaya getiren Metis ona mızrak ve kalkanını verdi ve onu  Zeus’un içinde yetiştirdi.  Athena  Zeus’un içinde büyüdükçe  Zeus’un kafasında ona büyük bir baş ağrısı sağlayan  bir şişlik oluşur. bir süre sonra  Zeus oğlu Hephaistos’a başına vurmasını  emreder var olan tüm gücüyle.  Hephaistos babasından korktuğu için önce bunu yapmak istemese de babasının tehditlerine dayanamaz ve var olan tüm gücü ile babasının kafasına vurur. Şişlik patlar ve içinde çıkan Athena dünyaya gelir.

Atina Şehrinin Kuruluşu

Tahmin ettiğiniz üzere  Atina şehrinin kuruluşunun  Athena ile doğrudan bağı vardır.  Atina şehri yeni kurulduğu zamanlarda  şehrin tanrısının kim olacağı  konusunda tartışmalar olur.  Tüm olympos tanrıları  bir toplantı düzenleyerek  çeşitli yarışmalar yaparak  birbirleri elerler. En sona iki tanrı kalır.  Bu tanrılar Poseidon ve Athena’dır.  Poseidon bu son  yarışmada mızrağını yere vurur ve  mızrağı vurduğu yerden çok güzel bir at belirir. Bu at karşısınnda herkes büyülenmiştir. Bu at ile insanlar istedikleri yere  gidebilecek  ve insanlara kolaylık sağlayacaktır.  Poseidon tam yeneceğine eminken  Athena bu sefer mızrağını yere vurur ve devasa bir  zeytin ağacı belirir yerden. Zeytin agacının güzelliğinden etkilenen diğer tanrılar Athena’yı galip olarak belirler. Ayrıca Athena’nın o meşhur ağacının da Atina’daki akropoliste portikonun yanında bulunan zeytin ağacı olduğu inancı hakimdir.

 

 

Beğen  9
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )